1

چرا اخذ گواهینامه ایزو باعث افزایش سود شرکت ها می شود؟

اکثر تجارت ها در تلاش هستند تا باکیفیت ترین محصولات را در اختیار مشتریان خود قرار دهند. آنها سعی می کنند بهترین اقدامات تجاری را پیاده کنند، و با بهبود مستمر محصولات رضایت مشتری را افزایش دهند.

یکی از شناخته شده ترین روش ها برای تضمین وجود استانداردهای برتر در یک شرکت گواهینامه ایزو است. ایزو، سازمان بین المللی استاندارد، سازمان جهانی و متشکل از نمایندگان مختلف در کشورهای متعدد است. این نماینده ها برسر تدوین قوانین خاص برای چندین صنعت به توافق می کنند.

برخی از رایج ترین زمینه ها، گواهینامه های غذایی و ایمنی، مدیریت کیفیت، ایمنی و بهداشت و زیست محیطی هستند. برای مثال ایزو 13485 درمورد کیفیت تولید تجهیزات پزشکی تدوین شده، درحالی که ایزو 22000 به موضوع شناسایی و پیشگیری از بیماری های غذایی می پردازد.

 

برخی از مزایای گواهینامه های ایزو برای شرکت ها:

  • مسئولیت پذیری

وقتی یک شرکت اقدام به اخذ گواهینامه ایزو می نماید، در واقع خود را نسبت به استانداردهای جهانی متعهد می سازد. یک ممیز کیفی معتبر به شرکت اعزام می شود، و بر اساس گواهینامه ی درخواستی، از بالا تا پائین به بازبینی پروسه های جاری شرکت می پردازد. اگر موارد خاصی با استانداردهای ایزو مطابق نباشند، باید پیش از صدور گواهینامه تغییر یابند. علاوه بر این یک ممیز بصورت دوره ای به بررسی شرکت خواهد پرداخت تا تضمین شود که شرکت از خط مشی های تعیین شده توسط گواهینامه ایزو پیروی می کند.

  • کیفیت

مشتریان همواره انتظار بهترین را دارند، و با فرآیند گواهینامه ایزو، شرکت ها قادر به تحقق این انتظار هستند. برای مثال، در یک رستوران ایمنی غذا مهمترین موضوع است. بیماری های با منشا غذایی اغلب از کارگران مشغول در زنجیره غذایی آغاز می شود و سپس به مشتریان منتقل می شود. یک گواهینامه ایزو با وضع قواعد و راهکارهای سختگیرانه برای کیفیت خدمات غذایی بطور چشمگیری می تواند از خطر بروز چنین امری جلوگیری کند.

  • بازار آزاد

گواهینامه های ایزو فرآیند ها را در بین کشورها استاندارد می سازند. این یعنی شرکت ها می توانند به معامله باهم بپردازند، محصولات، ایده ها، و خدماتی که برای تجارتشان سودمند است را به اشتراک بگذارند. بعد از آن تا زمانی که تولید کننده دارای گواهینامه ایزو باشد مشتریان در هر کشوری به محصولات معتبر جهانی و با کیفیت دسترسی خواهند داشت.

گواهینامه ایزو در تمام حوزه ها، از طراحی گرفته تا تولید به شرکت سود می رساند، و هر بخش از پروسه را کارآمد و ایمن می سازد. با کمک این گواهینامه ها، تجارت ها اعتبار بیشتری کسب می کنند، و بطور به القوه میزان سودآوری خود را افزایش می دهند.

 

مزایای مختلف استانداردهای بین المللی ایزو